Erkeğe Bağlı Sebepler - Tüp Bebek - Medical Park

Erkeğe Bağlı Sebepler

1. Sperm Yapım Bozukluğuna Neden Olan Problemler Varikosel

İnfertilite (Kısırlık), erkeklerin yaklaşık %40′ında görülür. Testis toplardamarında görülen anormal genişlemelere varikosel adı verilir. Damarlarda görülen genişlemeler kan akımının yavaşlamasına ve ısı artışına neden olur. Spermin sayısı ve şekil bozukluğundan daha çok hareketlerini etkileyebilir. Ancak günümüzde sperm sayısı ve hareketi çok düşüklülük gösteren erkeklerde, varikosel operasyonunun gebelik oranını artırıp artırmadığı şüphelidir.

2. İnmemiş Testis

Erkek çocuklarda doğum öncesi karın içinde bulunan testislerin, doğum sonrasında da normal yerine inmemesi, kasık kanalında ya da karın içinde kalması durumudur. Bir yıl içinde testisler torbalara (skrotum) inmemişse cerrahi müdahale gerekir. Aksi takdirde ileri dönemlerde sperm yapımını olumsuz yönde etkilediği gibi testis kanserinin oluşmasına da neden olabilmektedir.

3. Enfeksiyon “İltihaplar”

Erişkin dönemde geçirilen kabakulak enfeksiyonu sırasında her iki testiste iltihaplanma olabilir (orşit) ve testis dokusunda oluşan hasar, sperm yapım bozukluğuna yol açabilir. Yine cinsel yolla geçen hastalıklarda üreme kanallarında darlık ve tıkanıklığa yol açarak kısırlığa neden olabilir.

4. Testis Tümörleri

Testis tümörleri ve tedavisinde kullanılan Radyoterapi (ışın tedavisi) ve Kemoterapi (ilaç tedavisi), testiste sperm üreten hücrelerde hasara yol açarak sperm sayısını azaltabilir. Tedavi öncesi alınan spermlerin dondurularak saklanması, çiftlere mikroenjeksiyon yöntemiyle çocuk sahibi olma şansı verebileceği için sorunu olan ailelere spermlerin dondurulması önerilmelidir.

5. Sistemik Hastalıklar , İlaçlar ve Alışkanlıklar

Karaciğer ve böbrek hastalıkları, hipofiz bezine ait bozukluklar hormonal dengeyi bozarak sperm yapımını etkileyebilir. Sinir sistemine ait hastalıklar cinsel fonksiyon bozukluğuna neden olarak infertilite’ye yol açabilir, yüksek ateşle seyreden hastalıklar sperm kalitesini düşürebilir. Testosteron yapımını azaltan ilaçlar, alkol ve uyuşturucu maddeler, yüksek doz androjenler de sperm yapımını azaltabilir. Ayrıca çok sıcak ortamlarda bulunmak, sıcak su banyoları, çevrede bulunan kimyasal maddeler ve zehirli gazlar, radyasyona maruz kalmak da sperm üretimini olumsuz etkiler.

6. Genetik Sebepler

Cinsiyet ya da vücut kromozomlarında olabilecek problemler erkek infertilite’sine yol açabilir. Menisinde hiç sperm bulunmayan erkeklerin yaklaşık %10-15′inde genetik bozukluklar saptanabilir. Bu nedenle bu erkeklerden kan örneği alınarak kromozom yapısının değerlendirilmesi gerekir. Yine Y kromozomundaki sperm üretimiyle ilgili bölgelerde kayıp olup olmadığı da kan testiyle araştırılmalıdır. Tespit edilen kayıplar erkek çocuğa da aktarılacağı ve cerrahi yöntemle sperm bulma ihtimali hakkında ipucu vereceği için genetik testler bu hastalarda önem taşır.

7. Spermin Taşındığı Kanallara Ait Problemler

Testiste üretilen spermler, taşıyıcı kanallar yardımıyla dışarıya atılır. Bu kanalların doğuştan tek veya çift taraflı olarak gelişmemesi, tıkanıklığa bağlı erkek infertilite’sine neden olur. Bu kişiler %80 oranında kistik fibrozis denilen genetik hastalığın taşıyıcısı olabilir. Bu nedenle taşıyıcı kanalların olmadığı tespit edilen erkeklerden ve eşlerinden mikroenjeksiyon uygulaması öncesi genetik test yapılmalıdır. Cinsel yolla geçen hastalıklar, genital bölgeye olan travmalar, genital organlara yapılmış cerrahi müdahaleler, prostat kistleri de tıkanıklığa yol açabilir. Diyabet, sinir sistemi hastalıkları, geçirilmiş idrar torbası operasyonları sonrasında meninin atılamayıp idrar torbası operasyonları sonrasında meninin atılamayıp idrar torbasına geri kaçtığı durumlar da infertilite’ye yol açabilir.