Kadına Bağlı Sebepler - Tüp Bebek - Medical Park

Kadına Bağlı Sebepler

1. Yumurtlama ile İlgili Problemler

Yumurtalıklarda bulunan olgunlaşmamış yumurtalardan bir tanesi ay içinde gelişir, belli bir büyüklüğe erişince çatlar ve yumurta yumurtalıktan atılır (ovulasyon). 28 günde bir adet gören kadınlarda yumurtlama yaklaşık olarak 13.-14. günlerde oluşur.

Yumurtlamanın olmaması (anovulasyon) adet düzensizliklerinin en önemli nedenidir ve infertilite sebeplerinin %5-25′ini oluşturur. Yumurtlama aynı zamanda kadının dengeli hormon üretimine bağlıdır.

2. Tüplerle İlgili Problemler

Rahim ile yumurtalıklar arasında bulunan ince kanallar Fallop tüpleri olarak adlandırılır. Yumurtalıklardan atılan yumurtanın erkek üreme hücresi sperm ile bir araya gelebilmesi için, tüplerin açık ve fonksiyonel olması gerekmektedir.

Geçirilmiş kadın genital yolları iltihapları, tüberküloz, endometriozis, karın içi ameliyatları, polip gibi sebeplerle tüplerde tıkanıklık, tüp içinde yapışıklıklar, tüplerde şişme ve sıvı toplanması olabilir. Bunlar kadının normal yolla gebe kalmasına engel olur. İnfertilite sebeplerinin %35′i tüplere ait problemlerden kaynaklanır.

3. Rahimle İlgili Problemler

Döllenmiş yumurta (embriyo) rahim içine yerleşir ve gelişimini burada sürdürür. Rahim içinde olabilecek yapışıklıklar, myom, polip gibi yer kaplayan oluşumlar, geçirilmiş rahim iç zarı iltihapları embriyonun yerleşmesine engel olabilir. Bu kısırlığa neden olan problemlerden biridir ve kısırlık sebebi olabilir.

4. Rahim Ağzı İle İlgili Problemler

Rahim ağzında spermleri hareketsizleştiren ya da öldüren salgılar (antisperm antikor) nadir de olsa infertilite sebebi olabilir. Bu salgılar, sperm yüzeyinde ve menide de bulunabilir. Rahim ağzından alınan sıvıda, spermde ve çiftlerin kan örneklerinde bu salgılar saptanabilir. Ancak günümüzde, aşılama ve tüp bebek yöntemlerinin başarılı bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla önemini yitirmiştir.