Medical Park Elazığ Hastanesi Tüp Bebek Merkezi - Tüp Bebek - Medical Park

Medical Park Elazığ Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

2013 yılından beri faaliyetini devam ettiren Medical Park Elazığ Hastanesi Yardımla Üreme Teknikleri Merkezi (Tüp Bebek) haftanın 7 günü hizmet vermekte, sürekli artan hasta sayısı ve başarı oranlarıyla adından sıkça söz ettirmektedir. Tüp Bebek Merkezimiz Elazığ dışında, Bingöl, Muş, Malatya, Tunceli’den gelen pek çok hastaya hizmet vermektedir.

Tüp Bebek Merkez sorumluluğunu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Op. Dr. Orhan ÖZDİLLER’in, Tüp Bebek Laboratuvar sorumluluğunu  Uzm. Emb. Ceyda YILDIZ’ın yürüttüğü merkezimizde hastaya özel tedavi protokolleri uygulanmaktadır. Merkezimizde embriyo gelişimi, takibi ve embriyo seçimi alanındaki en son gelişmeler  uygulanarak gebelik başarı oranı Türkiye standartlarının üzerine çıkıp dünya standartlarını yakalamıştır. Dünyadaki önemli merkezlerce yapılan analizlerde bir Tüp Bebek Merkezinin başarılı kabul edilebilmesi için en önemli kriterlerin başında gebelik başarı oranı gelmekte ve en az %40 olması gerektiği bildirilmektedir. Kurulduğundan beri başarı oranını sürekli artıran merkezimiz  gebelik başarı oranlarında  %55-%65 bandına ulaşmıştır.  Bu başarı oranları hasta sayısının artışını da beraberinde getirmiştir.  Yardımla üreme teknikleri alanında dünyadaki gelişmeleri yakından izlemek amacıyla her yıl yurt içi ve yurt dışı pek çok toplantıya ve kongreye katılan ekibimiz tüp bebekteki gelişmeleri yakından takip etmektedir.

Merkezimizde iki poliklinik, hasta bekleme salonu, seminer ve hasta görüşme odası, hasta ve personel lavaboları, bir dinlenme odası, iki ameliyathane, ikisi özel toplam altı yataklı hasta dinlenme odası, semen örneği verme odası, embriyoloji ve androloji laboratuvarları ile bir kriyo (dondurma) odası mevcuttur.

Androloji laboratuvarımızda; klasik semen analiz uygulamaları dışında sperm hareketlerinin çok az olduğu ya da hiç olmadığı hastalarda HOS (hipo-osmotik şişme) testi ve Eosin Y ve Eosin Y +Nigrosin gibi canlılık testleri yapılmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, yine sperm hareketlerinin çok az olduğu hastalarda sperm hareketlerini artırmak için özel solüsyonlarla işlem yapılmaktadır. Erkek hastalarımızda ejakulatta hiç sperm bulunmaması durumlarında TESE (testisten doku alınması), TESA (testisten sperm aspirasyonu), MESA (Mikrocerrahi ile epididimal sperm aspirasyonu) ve PESA (Perkütan epididimal sperm aspirasyonu) uygulamaları yapılmaktadır. Gerekli durumlarda hem ejakülat hem de ameliyat ile elde edilmiş örnekler dondurulmaktadır.

Embriyoloji Laboratuvarımızda; klasik IVF (in vitro fertilizasyon) uygulaması dışında ICSI (intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu) yapılmaktadır. Bununla birlikte, tüm embriyoların rahim duvarına tutunması kolaylaştırmak amacı ile kurulu lazer sistemi ile assisted hatching (embriyo traşlama) işlemi yapılmaktadır. Embriyolar sürekli takip altında tutulup her gün düzenli kontrolleri yapılmaktadır. Önceki denemelerinde tekrarlayan gebelik kayıpları  olan,  ileri yaş, ailesel genetik hastalığı olan ya da  implantasyon (embriyonun rahim duvarına tutunması) başarısızlığı gösteren hastalarımızın embriyolarına PGD/PGS (prenatal genetik tanı/tarama) amacı ile embriyo biyopsisi yapılmakta ve kromozomal olarak sağlıklı embriyolar seçilerek anneye transfer edilmektedir. Daha önce yumurtalarında döllenme başarısızlığı yaşayan hastalarımızda, döllenme başarısını artırmak ve  yumurtalarını aktive etmek  amacıyla özel solüsyonlar kullanılmaktadır. Hastalarımıza embriyolarının durumuna ve sayısına göre 2. gün, 3. gün ya da 5. gün embriyo transferi yapılmaktadır. Hastalarımızın embriyo transferinden sonra geriye kalan sağlıklı embriyoları varsa eşlerden gerekli onay alındıktan sonra embriyo dondurma (vitrifikasyon) işlemi yapılmakta ve embriyolar -196 derecede sıvı azot içeren özel tanklar içerisinde  saklanmaktadır.

Embriyoloji ve Androloji laboratuvarlarımızda embriyoların ve sperm örneklerinin takip edildiği inkübatörlerin ısı, oksijen ve karbondioksit seviyeleri, özel alarm sistemleri ile sürekli kontrol altında tutulmaktadır. Laboratuvarlarımız sterilizasyonun sağlanması amacıyla HEPA filtreler ve ortam temizleyicileri (Coda Tower) ile sürekli temizlenmektedir.  Hem polikliniklerde hem de Embriyoloji ve Androloji laboratuvarlarımızdaki tüm hasta verileri arşivlenmekte ve bu verilerin gizliliğine özel bir önem verilmektedir.

Medical Park Elazığ Hastanesi’den Bir Kesit:

Medical Park Elazığ Tüp Bebek Merkezi

Hasta Odalarımız:

Medical Park Elazığ Tüp Bebek Merkezi

Medical Park Elazığ Tüp Bebek Merkezi

Embriyoloji Laboratuvarımız:

Medical Park Elazığ Tüp Bebek Merkezi

Mikromanipülatörümüz:

Medical Park Elazığ Tüp Bebek Merkezi

Androloji Laboratuvarımız:

Medical Park Elazığ Tüp Bebek Merkezi